În cadrul Săptămânii Europene a Mobilității, o inițiativă susținută de Comisia Europeană pentru a găsi soluții inovatoare la problemele de mobilitate urbană, Școala Gimnazială Nr. 1 Theodor Bucurescu din Sânnicolau Mare a răspuns afirmativ apelului Inspectoratului Școlar Timiș și a organizat evenimentul intitulat „#AmiciiDeBiciclete.” Acest eveniment a avut loc în data de 22 septembrie, zi în care se sărbătorește Ziua Mondială Fără Mașini, și a reprezentat o oportunitate pentru elevi și comunitatea școlară în ansamblu să promoveze mobilitatea urbană sănătoasă. Școala Gimnazială Nr. 1 Theodor Bucurescu a transformat această zi într-o experiență deosebită sub numele de „#ora pe #biciclete.” Elevii și profesorii au luat parte la această inițiativă, aducând bicicletele la școală și participând la diverse activități care au avut ca scop încurajarea utilizării bicicletei ca mijloc de transport în oraș. Pe lângă promovarea mobilității durabile, evenimentul a accentuat și importanța respectării regulilor de circulație pentru bicicliști în trafic. Elevii au fost îndrumați să respecte semnele de circulație, să poarte echipament de protecție și să fie conștienți de siguranța lor și a celor din jur în timpul pedalării prin oraș. -ȘtirileSânnicolauTv
Postari similare

Sărbătoare la Kékibolya Sânnicolau Mare
Sărbătoare la Kékibolya Sânnicolau Mare Formația de dansuri populare maghiare Kékibolya din Sânnicolau Mare a
Ziua Copilului la „Nestor Oprean”
Ziua Copilului la „Nestor Oprean” Școala Gimnazială „Nestor Oprean” Nr. 2 din Sânnicolau Mare a
#SânnicolauEMare din 04.06.2026
#SânnicolauEMare din 04.06.2026
Memorialul „Vasile Istode”, ediția a IV-a
Memorialul „Vasile Istode”, ediția a IV-a Școala Gimnazială „Nestor Oprean” Nr. 2 din Sânnicolau Mare

